Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Český sport řeší problém: nedostatek financí

10. 03. 2018 20:39:10
Musíme mít systém vzdělávání ve sportu. Nerozlišují se pojmy jako instruktor, trenér, cvičitel, chybí nám definice, pojmosloví, a co je potřeba za znalosti.

Financování sportu je teď velké téma. A protože i sportovní prostředí cítí, že by se ledacos dalo ovlivnit, předhání se s nápady, co a jak financovat v oblasti sportu. Je dobré sbírat nápady, ale pak musí přijít stát a vytyčit si cíle a priority a za těmi jít jako slepice po flusu.

Sport nás učí již v útlém věku pravidlům, která je třeba v rámci hry dodržovat, smyslu fair-play, respektu vůči spoluhráčům a protivníkům. A v neposlední řadě také autoritě trenérů.

Než se dostanu k nim, začnu od systému, kterým to vše začíná. Nemáme legislativní rámec. Ani pro organizaci sportu ani pro financování. Předvídatelné financování.

Pro financování je v současné době použitelný pouze zákon o rozpočtových pravidlech (na úrovni státu) a ten v podstatě dává volnou ruku MŠMT. A protože kauza z loňského roku nevyvolala nic jiného než hysterii úředníků, kteří se nyní předhánějí v nastavení transparentnosti pravidel tím, že zahájili papírovou a administrativní válku se svazy a kluby. Akorát trochu zapomínají, že sportovci by měli být především v pohybu, a ne připoutáni na židlích.

Z ankety, kterou provedla Česká unie sportu, vyplynulo, že 76 % tělovýchovných jednot a sportovních klubů nemá dostatek prostředků na svoji činnost, 94 % klubů a jednot uvedlo, že jim chybí dostatek zdrojů na ohodnocení kvalifikovaných trenérů. Problém vidím především v tom, že než aby si klub podal žádost o dotaci a svedl tak nerovnocenný boj s »papíry«, aby pak dostal třeba jen 2000 Kč, raději se chlapi u piva složí po stovce. Své zázemí klubu mají třeba ve staré, již nefunkční tramvaji. Navíc je riziko, že dotace se k nim dostane na konci roku a nedá se použít na vánoční mejdan.

Soudím, že v nejbližší době děti ven »do lesa« nedostaneme. Potřebujeme srdcaře, kteří je přivedou ke sportu. A to k jakémukoliv. Takové, kteří nám pomohu vychovat nové Jágry, Satoranské, Ledecké a Sáblíkové, ale i sebevědomé dospělé, kteří sice nebudou vrcholově sportovat, ale budou mít v sobě férovost, poctivost a respekt. Samozřejmě že bez rodičů to nepůjde. Ale trenéři jsou ti, kteří mohou být vzory, mohou být přáteli, mohou být »vrbou«, mohou být autoritou i učitelem. Je musíme podpořit, a nejen finančně, ale vyjít jim vstříc např. placeným volnem během jejich účasti v kempech, sportovních táborech apod. Propojme školy a trenéry. Vraťme školám specializaci sportovních škol a vysokým školám povinný tělocvik.

Musíme mít systém vzdělávání ve sportu. Nerozlišují se pojmy jako instruktor, trenér, cvičitel, chybí nám definice, pojmosloví, a co je potřeba za znalosti. Systém by měl zohledňovat, zda se jedná o trenéry dobrovolné či placené, jejich odlišnosti i zaměření, a zda se jedná o trenéra mládeže, či dospělých. Není to totiž jedno.

Autor: Markéta Kabourková | sobota 10.3.2018 20:39 | karma článku: 40.53 | přečteno: 882x


Další články blogera

Markéta Kabourková

Politika je služba lidem

„Strašný zlozvyk, tohle potřásání rukama! Na západě už od toho dávno upustili. Pak se nesmíme divit, že je tu tolik chřipky!”

14.3.2018 v 13:09 | Karma článku: 38.51 | Přečteno: 818 | Diskuse

Markéta Kabourková

Plané žvanění po česku

Je 122 dní od parlamentních voleb. Asi všichni jsme chtěli změnu. Odklonili jsme se od „tradičních politických stran“. A je nasnadě říci, že si to zavinily samy.

22.2.2018 v 18:58 | Karma článku: 43.56 | Přečteno: 1572 | Diskuse

Markéta Kabourková

…. kdykoli otevřu dveře, vypadne mrtvola

Volby vždy národ probudí. Ožijí sociální sítě, sledovanost debat láme rekordy. Kdo však vzpomene na jiné, závažnější problémy, které nás mohou přivést k tomu, že se budeme rozhodovat ve volbách, zda vybrat „pakoně“ nebo „pablba“.

11.2.2018 v 11:30 | Karma článku: 43.11 | Přečteno: 1181 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Luboš Čejka

Video se osvědčilo

Zavádění novinek bývá provázeno potížemi a pochybnostmi. Ten namítá to a ten zas tohle a všichni dohromady nakecají dost.

17.3.2018 v 22:40 | Karma článku: 7.82 | Přečteno: 222 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Příznivější tvář

Přelomový den pro kopanou. V zemi sužované bezpočtem neduhů: terorem, frakčními nepokoji, do nedávna válkou proti Islámskému státu. Jméno té země je Irák.

17.3.2018 v 17:59 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 57 | Diskuse

Alexandra Potůčková

Každý začátek je těžký aneb To dáš!

Jaro už k nám na chvíli nakouklo a rázem mají cykloservisy plno. Taky se chystám po zimě zjistit, čeho všeho jsem se na kole nepřestala bát a zároveň vzpomínám na svoje začátky „manželské“ cyklistiky.

15.3.2018 v 10:30 | Karma článku: 8.48 | Přečteno: 273 | Diskuse

Josef Nožička

Čeští biatlonisté do Ruska nejedou, největší bojovník proti dopingu Fourcade tam bude

Česká biatlonová reprezentace se nezúčastní finálových závodů Světového poháru, které se uskuteční příští víkend v ruské Tjumeni. Převážná většina ostatních reprezentací však do Ruska pojede.

14.3.2018 v 18:10 | Karma článku: 33.72 | Přečteno: 1039 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Podivné bojkotování závodů v Rusku našimi biatlonovými reprezentanty

Oficiální prohlášení vedení naší biatlonové reprezentace, že poslední závod Světového poháru v ruské Ťumeni budou bojkotovat, vyvolalo rozporuplné reakce v řadách odborníků i fanoušků.

13.3.2018 v 23:35 | Karma článku: 35.50 | Přečteno: 1054 | Diskuse
Počet článků 11 Celková karma 41.43 Průměrná čtenost 1754

Nejlépe mě vystihuje moje motto: "Příčinou krize je morální bída. Přelom hospodářské krize? Nevěřím v žádné přelomy samy od sebe. To, čemu jsme zvykli říkat hospodářská krize, je jiné jméno pro mravní bídu. Mravní bída je příčina, hospodářský úpadek je následek. V naší zemi je mnoho lidí, kteří se domnívají, že hospodářský úpadek lze sanovat penězi. Hrozím se důsledku tohoto omylu. V postavení, v němž se nacházíme, nepotřebujeme žádných geniálních obratů a kombinací. Potřebujeme mravní stanoviska k lidem, k práci a veřejnému majetku. Nepodporovat bankrotáře, nedělat dluhy, nevyhazovat hodnoty za nic, nevydírat pracující, dělat to, co nás pozvedlo z poválečné bídy, pracovat a šetřit a učinit práci a šetření výnosnější, žádoucnější a čestnější než lenošení a mrhání. Máte pravdu, je třeba překonat krizi důvěry, technickými zásahy, finančními a úvěrovými ji však překonat nelze, důvěra je věc osobní a důvěru lze obnovit jen mravním hlediskem a osobním příkladem." (T. Baťa)

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.